Ekonomi

ABD dolarının Fed politikası beklentileriyle yükselişini sürdüreceği tahmin ediliyor

Federal Rezerv ve diğer büyük merkez bankaları farklı para politikaları izleyebileceğinden, ABD dolarının önümüzdeki aylarda güçlü performansını sürdürmesi ve potansiyel olarak beklenenden daha yüksek işlem görmesi bekleniyor. Dolar, 2023’ün sonlarında durgun bir faaliyet döneminin ardından, önceki zayıflık tahminlerine meydan okuyarak bu yıl önemli para birimlerinden oluşan bir sepet karşısında %4,3 yükseldi.

Forex stratejistleri, 29 Nisan’dan Perşembe gününe kadar yapılan son bir ankete göre, yaklaşık %75’lik bir çoğunluk veya 58 kişiden 42’si, doların önümüzdeki üç ay içinde düşmek yerine daha yüksek işlem görme olasılığının daha yüksek olduğuna inanıyor. HSBC analisti, Fed’in faiz indirimlerine başlamasının önündeki zorluklar olarak güçlü ABD ekonomisi ve devam eden enflasyonu göstererek doların gücüne olan güvenini dile getirdi.

Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell Çarşamba günü yaptığı açıklamada, merkez bankasının enflasyonun %2’lik hedefine doğru aşağı yönlü bir yörüngede olduğuna ikna olmak için daha fazla zamana ihtiyaç duyacağını belirtti. Bu açıklama, CME FedWatch aracına göre Eylül ayına kadar %56 ve Kasım ayına kadar %68 faiz indirimi şansı ile piyasa beklentilerini değiştirdi. Bu tahminler, iki hafta önce yapılan ayrı bir ankette yer alan ekonomist tahminleriyle uyumludur ve Ocak ayında beklenen altı faiz indiriminden bir düşüş göstermektedir.

Beklentilerdeki bu değişim, dünyanın başlıca merkez bankaları arasında para politikasında önemli bir ayrışmaya yol açabilir. Avrupa Merkez Bankası ve İngiltere Merkez Bankası’nın faiz oranlarını Fed’den daha önce, sırasıyla Haziran ve Ağustos aylarında düşüreceği tahmin edilirken, Fed’in indirim takvimi daha geç.

Döviz stratejistleri, Euro’nun Temmuz sonuna kadar mevcut seviyesi olan 1,07$’da kalacağını ve ardından altı ay içinde marjinal bir artışla 1,08$’a yükseleceğini tahmin ediyor; bu, bir önceki ayın anketinde öngörülen 1,10$’dan bir düşüş ve bu yılki en zayıf görünüm.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Standard Chartered (OTC:SCBFF) G10 Döviz Araştırmaları Başkanı, ABD enflasyonunun sürekliliği karşısında şaşkınlığını dile getirerek, Fed’in faiz indirimlerine yönelik beklentilerdeki ayarlamanın dolardaki yükselişe daha fazla sürdürülebilirlik kazandırdığını belirtti.

Bu yıl yaklaşık %10 zayıflayan ve son 34 yılın en düşük seviyesini gören Japon Yeni, Japon yetkililerin şüpheli müdahalesinin ardından bir miktar toparlanma gösterdi. Para biriminin Temmuz ayı sonuna kadar hafifçe güçlenerek 152/$’a çıkması ve 12 ay içinde yaklaşık %8’lik bir artışla 143,67/$’a yükselmesi bekleniyor. Ancak, 18 katılımcıdan 13’ü yenin üç ay içinde güçlenmekten ziyade zayıflayacağına inanıyor.

MUFG kıdemli döviz analisti, Japonya Merkez Bankası’nın çabalarının, temeller daha güçlü bir yen lehine olana kadar yen’in son düşüş hızını yavaşlatmak için zaman kazanmayı amaçladığını öne sürdü.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çankaya Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu