Ekonomi

ABD FDA, Lilly’nin zayıflama ilacı Zepbound’a yeşil ışık yaktı

ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA), Eli Lilly’nin kilo verme tedavisi Zepbound’u onaylayarak ilaç şirketinin bu yıl Wall Street’in odak noktası olan kazançlı bir pazara girmesine olanak sağladı.

Daha önce tirzepatid olarak bilinen Zepbound, tip 2 diyabetin tedavisi için 2022 yılından bu yana Mounjaro adı altında piyasaya sürülüyor. Obezite tedavisi için onay beklenirken kilo kaybı için de etiket dışı kullanılmıştır.

FDA’nın İlaç Değerlendirme ve Araştırma Merkezi direktörü John Sharretts, kalp hastalığı, felç ve diyabet gibi önde gelen ölüm nedenleriyle bağlantılı olan obezite ve aşırı kilonun ele alınmasının önemini vurguladı.

Eli Lilly’ye göre Zepbound’un yıl sonuna kadar Amerika Birleşik Devletleri’nde aylık 1.059,87 $ liste fiyatıyla satışa sunulması bekleniyor. Bu, Novo Nordisk’in popüler kilo verme ilacı Wegovy’nin paket başına 1.349 dolarlık liste fiyatından daha az. Ancak Morningstar analisti Damien Conover, önemli faktörün eczane yardım yöneticileri tarafından müzakere edilen indirimlerden sonraki net fiyat olduğunu belirtti. Sağlık danışmanı Aon’un kilo verme ilaçlarının maliyetini yönetmeye yönelik işveren kılavuzuna göre Wegovy’nin net fiyatının ayda 700 ila 900 dolar arasında olduğu tahmin ediliyor.

FDA, hastanın kalp hastalığı gibi kiloyla ilgili başka bir sağlık sorunu varsa, vücut kitle indeksi (BMI) en az 30 veya BMI 27 veya daha fazla olan yetişkinlerde Zepbound’un kullanılmasını onayladı. Conover, Zepbound etiketinin beklentileri karşıladığını belirterek ilacın tüm zamanların en çok satan ilaçlarından biri olabileceğini öngördü.

Eli Lilly, Zepbound’u daha uygun fiyatlı hale getirmek için bir tasarruf kartı programı başlatıyor. Bu program sayesinde Zepbound’un maliyeti, sigortası ilacı karşılayan hastalar için 25 dolar, sigortası olmayanlar için ise 550 dolar kadar düşük olabiliyor. Ancak Northwestern Üniversitesi Feinberg Tıp Fakültesi profesörü Dr. Robert Kushner, yüksek fiyatın obezite karşıtı ilaçlara erişim ve satın alınabilirlik açısından sağlık eşitsizliklerine katkıda bulunduğu yönündeki endişelerini dile getirdi.

Eli Lilly’nin hisselerinin, öncelikle Zepbound’un onaylanması beklentisi nedeniyle 2023’te %67 oranında artması bekleniyor. S&P 500 Endeksin en değerli sağlık şirketi oldu. Onay geniş çapta beklenmesine rağmen Lilly’nin hisseleri öğleden sonraki işlemlerde %2 arttı.

Şirketin ilacı Mounjaro, tedarik kısıtlamalarına rağmen üçüncü çeyrekte 1,41 milyar dolarlık satış elde etti. FDA onayıyla Eli Lilly artık ilacın kilo vermeye yönelik tanıtımını yapabilir.

Endüstri yöneticileri ve analistler, yeni kilo verme tedavilerine olan büyük talebin, başta Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere 10 kadar rakip oyunu destekleyebileceğini ve toplam yıllık satışların on yıl içinde 100 milyar dolara ulaşabileceğini varsayıyorlar.

FDA’nın Zepbound onayı kısmen obezite veya aşırı kilolu ve diyabet hariç kiloyla ilgili tıbbi sorunları olan 2.539 yetişkinin katıldığı son aşamadaki bir denemeden elde edilen bilgilere dayanıyordu. Bu deneme sırasında bazı hastalar kilolarının %25’ini kaybetti.

Ancak Eli Lilly’ye göre Zepbound’un mide bulantısı, ishal, saç dökülmesi ve gastroözofageal reflü hastalığı gibi bazı yaygın yan etkileri vardır.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zeka yardımıyla oluşturulmuş, bir editör tarafından çevrilmiş ve incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çankaya Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu