Ekonomi

ABD rafinerileri yaz sezonu için %90 kapasiteyi aşmaya hazırlanıyor

Yaz sürüş sezonu beklentisiyle, ABD ham petrol rafinerilerinin planlı bakımın tamamlanmasının ardından ikinci çeyreğin geri kalanında birleşik işleme kapasitelerinin %90’ının üzerinde çalışması bekleniyor. Analistler, güçlü bahar üretiminin perakende benzin fiyatlarını geçen yıla benzer seviyelerde tuttuğunu belirtti. AAA, bir galon normal benzin için ulusal ortalama fiyatın Cuma günü 3.559 dolar olduğunu ve bir yıl önce görülen 3.576 doların biraz altında olduğunu bildirdi.

ABD Enerji Enformasyon İdaresi (EIA) verilerine göre Ocak ve Şubat aylarında ABD rafinerileri günlük 18,1 milyon varil olan toplam kapasitelerinin ortalama %86’sında faaliyet gösterdi. Tudor, Pickering, Holt and Co. şirketinin aşağı havza araştırma direktörü Matthew Blair, 2024’ün ikinci çeyreği için “%90 civarının” makul bir beklenti olacağını öne sürdü.

Ancak %90’lık hedef, 2023’ün ikinci çeyreğinde ulaşılan %93’lük kapasite kullanımının gerisinde kalıyor. Ürün stoklarının düşük kalmasıyla sektör, kârlı geçebilecek bir yaz için pozisyon alıyor.

ABD’nin önde gelen rafineri şirketi Marathon Petroleum Corp (NYSE:MPC) geçtiğimiz ay rafinerilerini bu çeyrekte günlük 2,9 milyon varil kapasitenin %94’ünde çalıştırmayı planladığını açıkladı; bu oran ilk çeyrekteki yoğun bakım sırasında %82 olan orana kıyasla önemli bir artış anlamına geliyor.

Refined Fuels Analytics danışmanlık şirketinin genel müdürü John Auers, yaz sürüş sezonuna hazırlık olarak rafinerilerin %90’ın üzerinde çalışmasının beklendiğini vurguladı. ABD’nin en büyük ikinci rafinerisi Valero Energy Corp (NYSE:VLO) da kapasitesinin %95’ine kadar çalışmayı planladığını açıkladı.

Lipow Oil Associates’in başkanı Andrew Lipow, rafinerilerin bu çeyreğin geri kalanında %90 ila %95 arasında faaliyet göstereceğini ve bunun da beklenen yakıt talebine güçlü bir yanıt verileceğine işaret edeceğini öngörüyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çankaya Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu