Ekonomi

Albemarle ve Cummins temiz enerji vergi kredilerini güvence altına aldı

ABD Enerji Bakanlığı, temiz enerji sektörünü desteklemek için önemli bir adım atarak Enflasyon Azaltma Yasası kapsamında 35 projeye toplam 1,93 milyar dolarlık vergi kredisi verdi. Kredi alanlar arasında Albemarle Corp (NYSE:ALB) ve Cummins Inc (NYSE:CMI) temiz enerji girişimlerini geliştirmek için önemli kredilerle öne çıkıyor.

Bugün açıklanan vergi kredileri, temiz enerji üretim sektörüne yatırımı teşvik etmeyi amaçlayan Nitelikli İleri Enerji Projesi Vergi Kredisi programının bir parçasıdır. Bu krediler, belirli ABD ücret ve çıraklık gereksinimlerini karşılayan projeler için yatırım maliyetlerinin %30’una kadarını karşılamaktadır.

Albemarle, Nevada’daki Silver Peak Lityum Projesi tesisinde lityum karbonat üretimini desteklemek için 9,4 milyon dolar vergi kredisi alacak. Bu, şirketin elektrikli araç bataryaları için kritik öneme sahip malzemelere yönelik üretim kapasitesini artırma çabalarının bir parçası.

Cummins, Fridley, Minnesota’daki tesisinde büyük ölçekli proton değişim membranı elektrolizörlerinin üretimi ve test edilmesi için kullanılacak olan 10,6 milyon dolarlık krediden yararlanacak. Bu elektrolizörler, temiz bir yakıt alternatifi olan yeşil hidrojen üretimi için gereklidir.

Siemens Enerji ayrıca ABD’deki ilk Büyük Güç Transformatörü üretim tesisini inşa etmek için 18,3 milyon dolar kredi alarak hükümetin ülkenin elektrik şebekesi altyapısını geliştirme konusundaki kararlılığının altını bir kez daha çizdi.

Vergi kredileri, artan finansman ve malzeme maliyetlerinin yanı sıra yavaş izin süreçleri de dahil olmak üzere temiz enerji sektörünün karşılaştığı zorluklara bir yanıt niteliğindedir. Geçen yıl ABD’de rüzgar ve güneş enerjisi santrallerine rekor düzeyde yatırım yapılmasına rağmen, bu çabalar ülkenin Paris’teki 2015 BM İklim Değişikliği Konferansı’nda belirlenen iklim değişikliği hedeflerine ulaşması için gereken hedeflerin gerisinde kalıyor.

Daha önce bu program kapsamında kredi aldığını bildiren diğer şirketler arasında MP Materials ve Ballard Power Systems (NASDAQ:BLDP) yer alıyor ve hükümetin temiz enerji ekonomisine geçişi hızlandırmak için gösterdiği ortak çabaya işaret ediyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çankaya Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu