Haber

Antalya Muratpaşa’da Cengiz Aytmatov anısına kütüphane

ANTALYA (İGFA) – Antalya Muratpaşa Belediyesi, Kırgız yazar Cengiz Aytmatov’un doğumunun 95’inci yılında adını taşıyan kütüphanenin açılışını yaptı. Güzeloba Mahallesi’nde bulunan ve yazarla aynı adı taşıyan parkta açılan, bağışçıları arasında gazeteci-yazar Oktay Pirim’in de bulunduğu kütüphanede 5 bin kitap bulunuyor. Kırgız edebiyatından seçme eserlerin yer aldığı özel bir bölümün yer aldığı kütüphanede ayrıca sınava hazırlanan öğrenci ve gençlerin ders çalışabilecekleri alanlar da bulunuyor.

Açılış törenine eşi Ümran Uysal ile birlikte katılan Başkan Uysal, Cengiz Aytmatov’un oğlu Eldar Aytmatov, torunu Süleyman Aytmatov, Kırgızistan Antalya Başkonsolosu Rustam Koshonov, Kırgızistan Ankara Büyükelçisi Ruslan Kazakbayev ve Antalya Vali Yardımcısı Mustafa Hulusi Arat da açılış töreninde hazır bulundu. Kırgızlar törene yöresel kıyafetleriyle katılırken, kurdukları çadırda da misafirlere klasik yemekler ikram etti.

Başkan Uysal, açılışta yaptığı konuşmada, “Her gün buraya gelip bu kütüphaneyi dolduran çocukların da Aytmatov’u merak edip okuyacağını düşünüyorum. “Bu hem Türk kültürüne hem de tüm insanlığa büyük bir katkı olacaktır” dedi. Önder Uysal konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Türkiye dışında yaşayan Türklerle acıda da sevinçte de birlikte düşünmeye çalışmak Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün vasiyetidir. Bu bir irade kararıdır. Bu medeniyet idealini Orta Asya’dan Avrupa’ya kadar sunabilmek gerekiyor. Bu sadece akrabalık ve kardeşlik bağı yerine medeniyet idealine dayanmalıdır. Dünyanın hiçbir ülkesi bundan rahatsız olmamalıdır. Hepsi kendilerinden bir modül görebilmeli. Bölgedeki tüm ülkelerle işbirliği içinde ortak kültürümüz üzerinde çalışmaya devam etmemiz gerekiyor. Kendi kültürümüzden barışı, medeniyeti, kardeşliği, tüm dünya için herkese faydalı olacak bir süreci üretebiliriz. Bu tüm dünya için daha iyi olacaktır.”

Açılışın sonunda törene katılan Kırgızistan’ın Ankara Büyükelçisi Kazakbayev ve Issyk-Kul Vakfı Başkanı Diana Zumabaeva, Önder Uysal’a madalya takdim etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çankaya Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu