Teknoloji

Apple’a 88 sayfalık dava açıldı!

ABD Adalet Bakanlığı Apple’a dava açarak teknoloji devini akıllı telefonlar üzerinde yasadışı bir tekel oluşturmakla suçluyor.

88 sayfalık dava, Kaliforniya merkezli şirketin rakiplerini engelleyebilmek için ürünlerini tüketiciler için daha kötü hale getirdiğini iddia ediyor.

Başsavcı Merrick Garland, firmanın davranışını “hem tüketicilere hem de geliştiricilere zarar veren dışlayıcı, rekabete aykırı davranış” olarak nitelendirdi.

Bay Garland şunları söyledi: “Apple’ınki gibi tekeller ekonomimizin dayandığı serbest ve adil piyasaları tehdit etmektedir.

“İnovasyonu engelliyorlar, üreticilere ve çalışanlara zarar veriyorlar ve tüketiciler için maliyetleri arttırıyorlar.

“Eğer meydan okunmazsa, Apple akıllı telefon tekelini güçlendirmeye devam edecektir.”

Adalet Bakanlığı’na göre Apple’ın net geliri 100’den fazla ülkenin bireysel GSYİH’sini aşıyor ve bunun büyük bir kısmını iPhone’un başarısına bağlıyor.

APPLE’IN ABD AKILLI TELEFON PAZARINDAKI PAYI %65’IN ÜZERİNDE

On beş ABD eyaleti ve Columbia Bölgesi, Biden yönetimi tarafından iPhone üreticisine karşı yürütülen ilk büyük antitröst çabasında adalet bakanlığına katıldı.

SUÇLAMALAR NEYE DAYANIYOR?

Dava, Apple’ın rekabeti artıracak teknolojileri bastırdığına dair beş örnek gösteriyor: “süper uygulamalar”, bulut akışı oyun uygulamaları, mesajlaşma uygulamaları, akıllı saatler ve dijital cüzdanlar.

Dijital cüzdan hakkında konuşan Garland, Apple’ın bankaları katılmaya teşvik ettiğini ancak aynı zamanda iPhone kullanıcıları için benzer ürünler geliştirmelerini engellemek için “tekel gücünü kullandığını” söyledi.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çankaya Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu