Teknoloji

Apple’dan iOS arabirimini kullanan iPhone ve iPad’ler için kişiselleştirme aracı geliyor

İkinci iOS 16.2 beta sürümünde bulunan ipuçları, Apple’ın yeni bir mod aracılığıyla iPhone ve iPad’lerin kullanıcı arabirimini (UI) isteyenler için daha da kolaylaştırmaya çalıştığını gösteriyor.

Özel Erişilebilirlik Modu olarak isimlendirilen yeni mod, birinci olarak 9to5 Mac tarafından keşfedildi. İkinci iOS 16.2 beta şu anda Apple Geliştirici Programı aracılığıyla indirilebiliyor, lakin yeni modu şu anda kullanmak mümkün değil. Bu, özelliğin piyasaya sürülmekten çok uzak olduğu yahut Apple’ın yalnızca denediği bir şey olduğu anlamına gelebilir. Yine de, şirketin kullanıcı tabanı için erişilebilirlik özellikleri üzerinde çalışmaya devam ettiğinin önemli bir işareti olarak öne çıkıyor.

Bildirilene göre Özel Erişilebilirlik Modunun amacı, arayüzlerini çok karmaşık bulan kişiler için iPhone ve iPad’leri daha “kullanıcı dostu” hale getirmek. Mod, insanların kullanıcı arayüzünün sistemini bir ızgara yahut liste usulüne değiştirmesine imkan tanıyor. Ana ekranda metin ve uygulama simgeleri çok daha büyük hale getirilebilir. Ayrıyeten Acil Servisler Düğmesi üzere makul SOS özelliklerine süratli erişimi aktifleştirebilirsiniz.

9to5 Mac’in söylediğine göre, aynı cihazı kullanan diğer kişilerin ayarları değiştirmesini engellemek için bir şifre oluşturmanıza da imkan tanınıyor. Yan veya Ana Ekran düğmesine üç kez dokunmak, Özel Erişilebilirlik Modunu etkinleştirebilir ve devre dışı bırakabilir.

Mod, uygulamaların ve Ana Ekran’ın tasarımını ciddi ölçüde basitleştiriyor ve öğeleri büyütmeye odaklanıyor gibi gözüküyor. Yeni bir Sağlık widget’ı, kullanıcılara ilaçlarını almalarını hatırlatacak. Müzik uygulamasındaki yeni animasyonlar, müziğin çalındığını yahut duraklatıldığını belirtmek için müzik imajını tekrar boyutlandırıyor.

Kısa mühlet evvel yayınlanan bir Power On bülteninde, Apple haber kaynağı Mark Gurman, iOS 16.2 ve iPadOS 16.2’nin resmi olarak Aralık ayının ortalarında yayınlanmasını beklediğini söyledi. Bu güncellemeler ile, kullanıcılar uzun zamandır beklenen Freeform uygulamasını ve Stage Manager’ın bir sonraki sürümünü kullanabilecek. Ayrıyeten Gurman, iOS 16.3’ün çıkış tarihinin 2023’ün birinci çeyreği içinde olduğuna da işaret etti…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nakliyat
Çankaya Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu