Haber

Azerbaycan ABD’nin asılsız suçlamalarına tepki gösterdi ve toplantıya katılmayacak

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı, ABD’nin asılsız suçlamalarda bulunduğunu ve 20 Kasım’da Washington’da Azerbaycan ile Ermenistan dışişleri bakanları arasında yapılması planlanan toplantıya katılmayacaklarını açıkladı.

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, ABD Dışişleri Bakanlığı Avrupa ve Avrasya İşlerinden Sorumlu Müsteşar Yardımcısı James O’Brien’ın dün ABD Temsilciler Meclisi’nde Azerbaycan’la ilgili yaptığı açıklamalara tepki gösterildi.

Açıklamada O’Brien’ın açıklamalarının Azerbaycan ile ABD arasındaki ikili ilişkilere darbe vurduğu belirtilirken, ABD’li yetkilinin Azerbaycan’ın Karabağ’daki operasyonunu değerlendirirken gerçekleri çarpıttığı vurgulandı.

Açıklamada, Azerbaycan’ın, topraklarının 30 yıl boyunca işgal edildiği dönem de dahil olmak üzere, uluslararası hukuka ve barış süreçlerine her zaman saygı gösterdiğine işaret edilerek, “ABD, bölgeye saldırganlık yapan ve istikrarı bozan Ermenistan’a bunu hiçbir zaman söylemedi.” Arabuluculuk yapmasına rağmen uluslararası hukuka uygun olarak Azerbaycan topraklarından çekilmesini talep ettiği ve “İşgale son verilmesi yönünde bir davette bulunmadığı” ifadesine yer verildi.

Açıklamada, ABD’nin bölge ülkesi olmasa da bölgede ulaşım güvenliğinin sağlanması çabalarına da zarar verdiği vurgulanarak, “Bağlantı hatlarının nasıl inşa edileceği konusunda anlaşmaya varılması Azerbaycan’ın egemenlik hakkıdır” denildi. Komşu ülkelerle.” Söylendi.

ABD arabuluculuk rolünü kaybedebilir

Açıklamada, O’Brien’ın “Azerbaycan’ın güç kullanması güveni sarstı” açıklamasının hiçbir değerinin bulunmadığına dikkat çekilerek, “Azerbaycan’ın saldırı ve silah kullanımı mağduru olduğu göz önüne alındığında bu açıklamaların hiçbir değeri yok. yaklaşık 30 yıldır güç kullanıyor.” İfadesi kullanıldı.

ABD’nin Azerbaycan’la başlattığı üst düzey ikili temasları iptal ettiği yönündeki açıklamalara da tepki gösterilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Aynı yaklaşım Azerbaycan tarafından da aynı şekilde uygulanacaktır. Bu koşullar altında ABD’nin Azerbaycan’a üst düzey bir ziyaret yapması ihtimalini uygun görmüyoruz. ABD’nin bu tek taraflı yaklaşımı da ABD’nin arabuluculuğunu kaybetmesine neden olabilir.” Bu koşullar altında, “Azerbaycan ile Ermenistan dışişleri bakanları arasında 20 Kasım 2023’te Washington’da yapılması planlanan toplantının gerçekleştirilmesini mümkün bulmadığımızı belirtmekte fayda görüyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çankaya Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu