Haber

Çin: ABD ile bazı ilerlemeler kaydettik

Beş yıl sonra Çin’i ziyaret eden ilk ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Pekin’deki Büyük Halk Salonu’nda Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ile bir araya geldi.

ABD Dışişleri Bakanı ile yaptığı görüşmede ‘eyaletler arası ilişkilerin her zaman karşılıklı saygı ve samimiyete dayanması gerektiğini’ ifade eden Xi, “Bakan Blinken’in bu ziyaretle Çin-ABD ilişkilerinin istikrara kavuşmasına olumlu katkılar yapmasını temenni ediyorum. .”

ABD ve Çin’in “bazı konularda ilerleme kaydettiğini ve anlaşmaya vardığını” ifade eden Xi, “Çin tarafı olarak duruşumuzu netleştirdik ve Bali’de vardığımız ortak mutabakatla iki taraf da gereğinin yapılması konusunda mutabık kaldı.” Lider Biden.”

ABD’YE ‘SEÇİM’ MESAJI

Çin’e yaptığı resmi ziyaretin ikinci ve son gününde Blinken, Xi ile görüşmeden önce Çin’in en kıdemli diplomatı Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkezi Dış İlişkiler Kurulu Ofisi Direktörü Wang Yi ile de bir araya geldi. ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan bir yetkili, Diaoyutai Eyalet Konukevinde Blinken ve Vang’ın beraberindeki heyetlerle yaptığı görüşmenin yaklaşık üç saat sürdüğünü söyledi.

Çin devlet televizyonu CCTV, Komünist Parti’deki konumu Çin Dışişleri Bakanı’nın üzerinde olan Wang’ın toplantı sırasında Blinken’e “Diyalog veya yüzleşme ile işbirliği veya çatışma arasında seçim yapmalısınız” dediğini bildirdi.

Wang ise Çin’in Tayvan konusunda “uzlaşma veya uzlaşmaya yer olmadığını” belirtti. Wang, “ABD, üç ayrı ABD-Çin ortak açıklamasında yeniden teyit edilen Tek Çin ilkesine gerçekten bağlı kalmalı, Çin’in egemenliğine ve toprak bütünlüğüne saygı göstermeli ve Tayvan’ın bağımsızlığına açıkça karşı çıkmalı” dedi.

Dünyanın en büyük iki ekonomisine sahip olan ABD ile Çin arasındaki ilişkiler, son yıllarda ticaretten teknolojiye, Tayvan’dan insan haklarına kadar pek çok konuda yaşanan sorunlar nedeniyle önemli ölçüde geriliyor.

Dün Blinken ve Çin Dışişleri Bakanı China Gang arasında heyetlerin katılımıyla 6-7 saat süren bir görüşme gerçekleşti. Taraflar görüşmeleri ‘yapıcı ve samimi’ olarak nitelendirdiler.

Bu toplantıda ABD Dışişleri Bakanlığı, Blinken’in “yanlış algılama ve yanlış hesaplama risklerinden kaçınmak” için tüm konularda ve diplomaside iletişim kanallarının açık tutulmasının önemini vurguladığını duyurdu.

‘İLİŞKİLER EN DÜŞÜK NOKTADA’

Çin devlet televizyonu CCTV’nin haberine göre China Gang, Blinken’e iki ülke arasındaki ilişkilerin “diplomatik çıkarların tesis edilmesinden bu yana en düşük noktada” olduğunu ve bu durumun “ülke halklarının temel çıkarlarına da saygı duymadığını” söyledi. ne iki ülkenin ne de uluslararası toplumun ortak beklentileri”. kabul ettiğini söyledi.

Her iki taraf da kilit konularda işbirliği yapmak istediklerini ifade etseler de, Tayvan, insan hakları, ticaret, teknoloji ve güvenlik gibi konularda somut bir ilerleme kaydedilmediği izlenimi edinildi.

China Gang, Tayvan sorununun Çin’in ülke çıkarlarının merkezinde yer aldığını ve Çin-ABD ilişkilerinin en değerli konusu olduğunu belirtti. Çinli bakan, bu bahsin aynı zamanda “en bariz risk” olduğunu da sözlerine ekledi.

Blinken’in Çinli mevkidaşını da Washington’a davet ettiği ve Çin Çetesi’nin bu teklife onun ölümüyle karşılık verdiği açıklandı. Ancak bu ziyaret için rastgele bir tarih verilmedi. (DW Türkçe)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çankaya Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu