Haber

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Partimden bazı arkadaşlar yanlış yapıyor

Anayasa Mahkemesi, Seyahat Parkı davasında hapis cezasına çarptırıldıktan sonra TİP milletvekili seçilen Can Atalay’ın tahliyesine karar vermişti. Yerel mahkeme, Atalay’la ilgili karar için topu Yargıtay’a gönderdi. Yargıtay bir ilke daha imza atarak karara uyulmaması, Atalay’ın milletvekilliğinin düşürülmesi ve Atalay’ın tahliyesine oy veren Anayasa Mahkemesi üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunulması yönünde karar verdi. Konuyla ilgili tartışmalar devam ederken Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan bir değerlendirme geldi.

“KİMSEYE TATLI GÖRÜNMENİN BİR ANLAMI YOK”

Anayasa Mahkemesi’nin üst üste hatalar yaptığını ve bu nedenle Yargıtay kararının asla iptal edilemeyeceğini belirten Erdoğan, AK Parti içinde bu kararı yanlış bulanlara da değindi. Erdoğan, “Anayasa Mahkemesi, Yargıtay’ın bu konuyla ilgili attığı bu adımı küçümseyemez, küçümsememelidir. Burada partimden bazı arkadaşlar Yargıtay’ı eleştirip Anayasa Mahkemesi’ni övüyorsa onlar da hata yapıyor. Biz biriz. hepimiz biriz, hepimiz biriz.” “Anlayışla hareket etmemiz gerekiyor. Burada durup birilerine sevimli görünmenin hiçbir anlamı yok” dedi.

PEKİ ERDOĞAN İSİMLERİ KİMDİR?

HAYATI YAZICI:AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, Anayasa Mahkemesi’nin TİP Milletvekili Can Atalay için verdiği ihlal kararını tanımayan Yargıtay’ın bu kararına ilişkin, “Yazıktır, yazıktır. Devleti oluşturan güçler çözer” Asla sorun üretmezler, asla üretemezler.”

ABDULHAMİT GÜL:Eski Adalet Bakanı ve AK Parti Grup Başkanvekili Abdülhamit Gül, Yargıtay’ın kararına ilişkin şunları söyledi: “Yüksek yargı makamları arasındaki çatışma imajı, hukuk devletinin temelinde yatan adalet duygusu açısından kaygı vericidir ve mülk.”

ŞAMİL TAYYAR: Eski AK Parti Milletvekili ve Merkezi Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) üyesi Şamil Tayyar, “Anayasa Mahkemesi kararını eleştirmek/yanlış bulmak başka, karara uymamak başka. Eleştirebilirsiniz, yanlış bulabilirsiniz ama siz Buna uymamak mümkün değil. Anayasa hükmü açık, karar bağlayıcıdır.” “Yargıtay 3. Ceza Dairesi’nin, Anayasa Mahkemesi kararına ‘uymama’ iradesi hukuki değildir. Kaldı ki Anayasa Mahkemesi’nin Ömer Faruk hakkındaki benzer nitelikteki ‘hak ihlali’ kararı da hukuka aykırıdır. Gergerlioğlu ve Leyla Güven’e uyulmuştur” dedi.

HÜSEYİN ÇELİK: Yargıtay’ın kararına eski Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik de tepki gösterdi. Çelik, açıklamasında, “Vural Savaş, Sabih Kanadoğlu, Yekta Güngör Özden, Nuh Mete Yüksel ve benzerlerinin başını çektiği vesayet güçlerinin kontrolünde olan Kemalist militan yargıdan yıllarca çekildik. vesayet kaldırıldı, bu sefer kendi militan yargımızı oluşturduk.” bir değerlendirme yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çankaya Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu