Ekonomi

‘Deprem nedeniyle acil düzenleme yapılması bekleniyor’

Ekonomist Erdoğan Sağlam, deprem sonrası ortaya çıkan eksikliklerden yola çıkarak yapılması gereken yasal düzenlemeleri yazdı.

Sağlam’ın T24 ile ilgili “Deprem nedeniyle acil düzenleme bekleniyor” başlıklı yazısının ilgili bölümü şöyle:

“Bunlara mutlaka eklenecek teklifler var. Bunları gündeme gelecek ilk torba kanuna koymak mümkün olduğu gibi, bu sarsıntılar için özel kanun da çıkarılabilir.

Kişi ya da kurumlar depremzedelere yardım amacıyla bağış toplayarak bizzat ya da çeşitli kanallar aracılığıyla ulaştırmaya çalışmaktadır. Toplanan yardımların AFAD, belediyeler, spor kulüpleri, köy tüzel kişilikleri, dernek ve vakıflar gibi kurumlar aracılığıyla depremzedelere ulaştırılması şartıyla, bu girişimlerin Yardım Toplama Kanunu’na aykırı olmadığına derhal karar verilmelidir.

Bu şekilde yapılan tüm yardımların, yapılacak yardım miktarını artıracağı ve kişi/kurumları yardım yapmaya teşvik edeceği için vergilendirilebilir gelir veya kurum menfaatlerinden mahsup edilmesini gerekli görüyorum. Burada önemli olan bu yardım ve bağışların yukarıda bahsettiğim kurumlar aracılığıyla depremzedelere ulaştırılmış olmasıdır.

Yakınını deprem nedeniyle veya yakınını vefat ve diğer sebeplerle kaybedenlere yapılan yardımların gelir ve sigorta priminden istisna edilmesinin yanı sıra gider olarak vergi matrahından indirilmesinin düzenlenmesi uygun olacaktır.

Depremde yıkılan binaların yeniden inşası nedeniyle yapılan teslim ve hizmetler KDV’den istisna edilmelidir.

Depremden psikolojik olarak etkilenen bireyler tek katlı prefabrik yapılar yaptırmayı düşünmektedir. Bu yapıların depremden etkilenen kişilere teslimi KDV’den muaf olmalıdır.

Bütçe ilkelerinden biri de “yerelleşme” unsurudur. Bu unsur, makul bütçe gelirlerinin belirli bütçe harcamalarına tahsis edilmediğinden bahsetmektedir. Bu faktör nedeniyle geçmişte deprem vergilerinden toplanan paralar doğrudan deprem harcamalarına tahsis edilememiştir. Bu nedenle deprem harcamalarında kullanılmak üzere acilen bir “deprem fonu”na ihtiyaç duyulmaktadır.” (HABER MERKEZİ)

korganajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nakliyat
Çankaya Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu