Teknoloji

Dünyada bir ilk: Bu adayı ziyaret edecek kişiler telefonlarını kapatmak zorunda!

Telefonunuzdan biraz uzaklaşmak ister misiniz? Finlandiya’da bir adam, şehri, onu isteyen insanları telefonundan uzak tutmak için benzeri görülmemiş bir adım atacak; “Finlandiya’nın Doğu Körfezi’nin Mücevheri”Telefonsuz ada olarak nitelendirilen ada, bu yaz kendisini telefonsuz ada ilan etti.

DÜNYADA İLK KEZ UYGULANDI

Adanın basın açıklamasına göre, ziyaretçiler “Telefonlarını ceplerinde tutmaları istenecek”ve bu tavsiyenin dünya çapında türünün ilk örneği olduğu söyleniyor.

Proje amacı “Tatilcileri akıllı cihazlarını kapatmaya, sosyal medyaya girmeye ve doğanın tadını çıkarmaya teşvik ediyoruz”olduğu belirtilmektedir.

Duyuru gönüllülük esasına dayalıdır ve “dijital detoks”Yazmayı teşvik etmeyi amaçlar.

Parks & Wildlife Finlandiya yöneticisi Joel Heino basın açıklaması “Ziyaretçileri isteyerek telefonlarını bir kenara bırakmaya ve duyularını telefon yerine doğaya odaklamaya teşvik ediyoruz. Bu, diğer doğa ve rekreasyon destinasyonlarına da uygulanabilecek kusursuz bir girişim.”diyor.

KAMPANYA KİŞİSEL GELİŞİM VE ÖZ SAYGI AÇISINDAN ÖNEMLİDİR

Dakikalarca kaydırmanın saatlere dönüşmesinin nasıl hissettirdiğini hepimiz biliyoruz; Başımızı kaldırdığımızda nadiren daha iyi hissederiz.

Sosyal medya kullanımı da dahil olmak üzere sürekli ekran başında kalma süresi, düşük öz-değer, ajitasyon ve depresyon duygularını artırabilir. Ayrıca yüz yüze sosyal etkileşimleri ve üretkenliği azaltabilir.

“Kişiler arası iletişim sanatını kaybettik.”

JustAnswer’da lisanslı bir sosyal hizmet uzmanı ve akıl sağlığı uzmanı olan Jennifer Kelman, daha önce Fortune’a söyledi. “Kişiler arası iletişim sanatını kaybettik”dedi.

“Hepimiz akıl sağlığımızdan, aile zamanımızdan, arkadaşlık zamanımızdan vazgeçmeye o kadar istekliyiz ki… Ne için? Kendimizi incitmek için.”

Tükenmişlikle Başa Çıkmak İçin DİJİTAL İLE BAĞLANTIYI KESMEK ÇOK ÖNEMLİ

Doğada vakit geçirmek ruh halinizi iyileştirebileceğinden, Ulko-Tammio adasında okyanus manzaralarını ve nadir flora ve faunayı takdir etmek için ulusal orman yürüyüşü gezileri. telefonun bekleyebileceğini söylüyor.

“İnsanlar her zaman ekran bağımlısı olmak zorunda değil. Kısa bir dijital detoks bile faydalı olabilir, sağlığımızı iyileştirebilir ve kaygı ve depresyon belirtilerini hafifletmeye yardımcı olabilir.”Sosped Vakfı’nda Sınırsız Oyun ve Sınırsız Sosyal Medya program yöneticisi ve psikolog Terhi Mustonen bir basın açıklamasında diyor.

“Dijital detoks yapmak için Finlandiya’ya gitmenize gerek yok. Nerede olursanız olun iletişiminizi sürdürmek istiyorsanız, yavaş başlayın ve güvenle karar verin.”

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çankaya Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu