Haber

Eskişehir’deki Üçüncü Siyanür Atık Havuzu Projesine İtiraz

Eskişehir Türkiye’de üçüncü siyanür atık havuzunun yapılması projesine karşı çıkan CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, “Daha önce salgın döneminde insanlar bunu aceleyle evdeyken yapardı. Şimdi ise yeni bir dev inşa etmek için harekete geçildi. 5 milyon 519 bin metreküp kapasiteli siyanür atık barajı, ikincisinin tam 3 katı.”Proje hayata geçerse Çanakkale’den getirilecek cevher Kaymaz’da işlenecek, zehri bu havuzda birikecek. Vatandaşını, temiz havasını, suyunu koruması gereken devlet, onu zehirlemek için ısrar ediyor. Yaşam alanlarının dibine yeni bir büyük atık göleti veya zehir barajı istemiyoruz. Eskişehirliler, “Mücadelemizi sürdüreceğiz, direneceğiz” dedi.

Üçüncü siyanür atık havuzu projesine karşı çıkan CHP’li Utku Çakırözer, şunları söyledi:

“HAVAMIZI SUYUMUZU KORUMASI GEREKEN DEVLET, HALKIMIZI ZEHİRLİYOR”

“Yeter artık! Eskişehir halkı zehir solumak istemiyor. Eskişehir halkına, temiz havamıza, suyumuza sahip çıkması gereken bu devlet, halkımızı zehirliyor. Daha önce defalarca haykırdık. Belediyemiz. Önderler, sivil toplum kuruluşları ve Eskişehirliler buraya ikinci bir siyanür atık havuzu yapılmasına engel olmaya çalıştılar ama bizi dinlemediler.Şimdi oburun 3 katı büyüklüğünde üçüncü bir atık havuzu için ÇED süreci başlatılıyor. Ayrıca proje gerçekleşirse 517 kilometre uzaklıktaki Çanakkale’den 2 milyon 700 bin ton cevher taşınarak burada işlenecek.Belediyelerimiz buna itiraz etti.Yaşam alanlarının dibinde siyanür istemiyoruz. Geçmişte olduğu gibi şimdi de tüm Eskişehir siyanürüne karşı direneceğiz.

“BÖLGEDEN FAY HATTI RAPORLARDA YER ALDI”

Eskişehir Aktif Fay Hattı’nın bölgeden geçtiği raporlarda yer almaktadır. Bölgede bir deprem olması durumunda yapılan veya yapılacak olan atık havuzlarında oluşacak tahribat sonucu bölgedeki yer altı suyu, içme ve kullanma suyu yüksek risk altında olabilir ve büyük bir çevre felaketine neden olur.

“BÖLGEDE DÜNYA MİRASINA KAYITLI KORUNMASI GEREKEN 20 ADET ENDEMİK BİTKİ VE 13 KUŞ TÜRÜ VAR”

Daha önce defalarca söyledik. Bu siyanürün içme ve sulama sularına karışması halinde bölgedeki tarım ve insan sağlığı risk altına girecektir. İşletme çevresinde yaşayan yüzlerce insan yıllardır başta kanser olmak üzere çeşitli hastalıklarla mücadele ediyor. Aynı zamanda bu bölgede korunması gereken dünya mirası olarak tescillenmiş 20 endemik bitki ve 13 kuş türü bulunmaktadır. Artık Eskişehir’i, çevremizi, doğamızı, insanımızı zehirleme inadından vazgeçilmelidir.”

Kaynak: ANKA / Yeni

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nakliyat
Çankaya Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu