Haber

İran’ın güneydoğusunda Cuma namazı sonrası ülke yönetimi yeniden protesto edildi

İran’ın güneydoğusundaki Zahidan kentinde yaklaşık 5 aydır cuma namazının ardından düzenlenen hükümet karşıtı gösteriler bugün de devam etti.

Sosyal medyada yayınlanan ve ilin idari merkezi Zahidan ilçesinde çekildiği iddia edilen görüntülere göre, Cuma namazının ardından Mekki Camii’nden çıkan kalabalık bir grup yürüyüş yaparak, sloganlar attı. ülkenin yönetimi.

Güvenlik güçleri özellikle Mekki Camii çevresinde yoğun bir şekilde konuşlandırılırken, bazı noktalarda göstericilerle güvenlik güçleri arasında çatışma çıktı.

Merkezi İngiltere’de bulunan Beluc Aktivistleri Örgütü, güvenlik güçlerinin Mekki Camii içindeki protestocuları çevrelediğini ve camiye biber gazı sıktığını duyurdu. Örgüt, güvenlik güçleri tarafından Mekki Camii’ne giden sokaklara göz tanıma kameraları yerleştirildiğinin iddia edildiği görüntüler yayınladı.

Öte yandan küresel internet erişimini takip eden Londra merkezli “Netblocks” internet sitesi, Twitter hesabından Zahidan’daki operatörlerin internet hizmetlerinde ciddi kısıtlamalar tespit edildiğini duyurdu.

Eyalette ‘Kanlı Cuma’ olayları protestoları tetikledi

İran’ın güneydoğusundaki Sünnilerin yoğun olarak yaşadığı Sistan-Belucistan eyaleti, geçen yıl 30 Eylül Cuma namazı sırasında protestocularla İran güvenlik güçleri arasında çok sayıda can kaybına yol açan olaylara sahne olmuştu.

İran basınında Zahidan’da “Kanlı Cuma” olarak bilinen olayların, ülkedeki Mahsa Emini protestolarından farklı olarak 15 yaşındaki bir kız çocuğunun polis tarafından cinsel tacize uğraması gerekçesiyle başladığına dair haberler yer aldı.

İlerleyen günlerde Hash kentinde gösteriler düzenlendi ve güvenlik güçlerinin müdahalesiyle yeniden karşılaşıldı. Olaylarda aralarında güvenlik güçlerinin de bulunduğu onlarca kişi hayatını kaybetti.

Zahidan kentindeki Mekki Camii İmamı Abdülhamid İsmailzehi, 2 Ekim’de yaptığı konuşmada olayları “felaket” olarak nitelendirerek, güvenlik güçlerinin halkın üzerine ateş açtığını söyledi.

Başta Zahidan olmak üzere Sistan-Belucistan eyaleti, “Kanlı Cuma” olaylarının yaşandığı 30 Eylül’den bu yana her hafta cuma namazından sonra protestolara sahne oluyor.

Son aylarda eyalette bir aşiret lideri ve bir Sünni din adamı da suikasta kurban gitti.

İran’ın resmi haber ajansı IRNA, 16 Şubat’ta “devlette güvensizlik ortamı yaratılmasında önemli rol oynadığı” iddia edilen iki yabancının gözaltına alındığını duyurdu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çankaya Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu