Haber

İSU ile KOÜ arasında ‘enerji verimliliği’ protokolü

Kocaeli Üniversitesi ile Kocaeli Büyükşehir Belediyesine bağlı İSU Genel Müdürlüğü arasında güç verimliliği alanındaki iş birliğini güçlendirmek amacıyla “Enerji Verimliliği ve Enerji Yönetimi İşbirliği Protokolü” imzalandı. Protokol töreninde konuşan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, “Kocaeli Üniversitesi ile enerji verimliliği iş birliği ile İSU Genel Müdürlüğü’nün yıllık enerji tüketiminden yaklaşık yüzde 15 tasarruf sağlayarak yaklaşık 75 milyon TL kaynak sağlayacağız” dedi. .”

 

BAŞKAN VE REKTÖR İMZALI

Enerji verimliliği ve güç yönetimi çağımızın en değerli konularından biri haline geldi. Ülkemizde gücün verimli kullanılması en değerli konuların başında gelmektedir. Güç verimliliği alanındaki faaliyet ve projelerin uyumlaştırılması, Kocaeli Üniversitesi Rektörlüğü Alternatif Yakıtlar Araştırma Geliştirme ve Uygulama Merkezi (AYARGEM) ile İSU Genel Müdürlüğü tarafından yürütülecektir. İşbirliği kapsamında protokolü Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nuh Zafer Cantürk ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın imzaladı.

 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ İÇİN ÖNLEMLER ALINMASI

Protokol töreninde konuşan Önder Büyükakın, güç verimliliği konusunun ülkeler için rekabet açısından büyük bir değer oluşturduğuna değindi. Lider Büyükakın, “Enerji verimliliğinde rekabet avantajı sağlayan ülkeler, ekonominin diğer alanlarında da ciddi başarılar elde ediyor. Küresel ısınma ve iklim değişikliği ile birlikte enerji verimliliği konusu daha fazla önem kazanmaya başlamıştır. Enerji verimliliği, ekonomik rekabet avantajı sağlamanın yanı sıra yenilenebilir ve sürdürülebilir bir politika olarak da karşımıza çıkıyor. Enerji verimliliği noktasında önlem almak kurumların büyük avantajlar elde etmesini sağlıyor.”

 

%15 TASARRUF İLE 75 MİLYON TL KAYNAK

Başkan Büyükakın, İSU Genel Müdürlüğü’nün yıllık elektrik tüketiminin çok yüksek olduğuna değinerek, “İSU Genel Müdürlüğü yıllık 128 milyon kilovat/saat elektrik tüketimi ile çok önemli elektrik tüketen bir kurum. Elektrik tüketimi için yıllık 500 milyon TL’nin üzerinde bütçe ayrılmaktadır. Bu noktada burada elde edeceğimiz yüzde 15’lik tasarrufla yaklaşık 75 milyon TL kaynak tasarrufu sağlamış olacağız. Bu nedenle üniversitemizle bu konuda olduğu gibi şehrimizin diğer sorunlarında da iş birliği yapmak istedik. Kocaeli Üniversitesi ile İSU Genel Müdürlüğü arasında imzaladığımız protokol kapsamında ilgili branşlardaki hocalarımız çalışmalarını yürütecek. Kısa vadede güç verimliliği farkındalığının artmasını, orta ve uzun vadede ise ağır enerji kullanan cihazların dönüşüm programına alınmasını bekliyoruz. Ayrıca yüzde 15 enerji tasarrufu yaparak 75 milyon kaynak tasarrufu sağlamış olacağız. Kocaeli Üniversitesi’ne bize ve şehrimize katkılarından dolayı teşekkür ediyorum” dedi.

 

KAMU VE ÖZEL SEKTÖRDE ENERJİ TASARRUFU

Rektör Cantürk, Türkiye’de elektriğin yüzde 70’inin ithal edildiğine değindi. Cantürk, “Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın kamuda enerji verimliliği kapsamında 2018 yılı için 55 eylem planı var. Bu kapsamda İSU Genel Müdürlüğü ve diğer kamu kurumları ile özel sektörde enerji tasarrufu için gerekli çalışmaları yapmaktayız. 2033 yılına kadar 33 milyar TL tasarruf hedefleniyor. Bu kapsamda İSU Genel Müdürlüğü ile protokol imzalıyoruz.”

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

ivrindihaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
nakliyat
Çankaya Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu