Haber

Katar: Esad ile normalleşme hakkında söylenen her şey sadece spekülasyon ve masada hiçbir şey yok

Katar Başbakanı ve Dışişleri Bakanı Pir Muhammed bin Abdurrahman Al-Thani, Suriye’de Beşar Esad rejimi ile ilişkilerin normalleşmesine ilişkin söylenenlerin spekülasyondan ibaret olduğunu söyledi.

Başbakan Al Sani, Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) üyeleri ile bazı Arap ülkelerinin Suriye meselesini görüşmek üzere Suudi Arabistan’ın Cidde kentinde yapacakları toplantı öncesi Katar televizyon kanalına açıklamalarda bulundu.

Katar’ın Esad rejimi konusundaki duruşunun net olduğunu vurgulayan Al Sani, “Esad ile normalleşme konusunda söylenen her şey spekülasyon ve masada hiçbir şey yok” dedi. açıklamalarda bulundu.

Suriye’de gerçek bir siyasi analiz yapılmadan Katar’ın normalleşme tavrında bir değişiklik olmayacağını ve bu konuda herhangi bir adım atmayacağını belirten Al Sani, “Suriye’nin Arap Birliği üyeliğinin askıya alınması ilişkileri halen geçerliliğini koruyor.” söz konusu.

Arap Birliği, Suriye’deki iç savaş nedeniyle 12 Kasım 201’de Esad rejiminin Birliğe üyeliğini askıya aldı.

Arap ülkeleri Suriye’de Esad rejimi ile normalleşme yolunda

Yaklaşık 12 yıl sonra Suriye’deki Beşar Esad rejiminin Dışişleri Bakanı Faysal el Mikdad, 12 Nisan’da Suudi Arabistan’ı ziyaret ederek Dışişleri Bakanı Faysal bin Ferhan ile görüştü.

İkili, konsolosluk hizmetleri ve uçuşların yeniden açılması dahil olmak üzere birçok konuyu görüştü. Görüşmeler sırasında Suriye’nin yeniden Arap Birliği’ne katılması için de çabalar sarf edildi.

Mikdad’ın ziyareti, Esad rejimi Dışişleri Bakanlığı’nın Suriye’de ayaklanmaların başladığı 2011’den bu yana Suudi Arabistan’a yaptığı ilk ziyaret oldu.

Basında yer alan haberlere göre Suudi Arabistan’ın, 19 Mayıs’ta Riyad konutunda yapılacak Arap Ligi zirvesine Esad’ı davet etmeyi planladığı iddia edildi.

Ürdün Dışişleri Bakanı Eymen es-Safedi, Eylül 2022’de 77. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’ndaki temasları kapsamında Esad rejiminin Dışişleri Bakanı Faysal Mikdad ile de bir araya geldi ve ikili ilişkileri ele aldı.

Mısır, son dönemde Esad rejimi ile önemli bir diplomatik atılım yaşıyor. Mısır Dışişleri Bakanı Semih Şükri, 27 Şubat’ta Şam’a resmi bir ziyarette bulundu.

huyukajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nakliyat
Çankaya Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu