Haber

Meksika Devlet Başkanı ‘İtibar Kurtarıyor’! Kurum Uçağını Sattı, Geliriyle Hastane Yapacak

Meksika Devlet Başkanı Andres Manuel Lopez Obrador, kullanılmayan cumhurbaşkanlığı uçağını “fazla lüks” olduğu gerekçesiyle Tacikistan’a sattı. Obrador, uçağın satışından elde edilecek 92 milyon dolarlık gelirle iki hastane inşa edeceklerini açıkladı.

Meksika Devlet Başkanı Andres Manuel Lopez Obrador, ülkede son 4,5 yıldır yoğun tartışmalara neden olan resmi uçağın Tacikistan’a satıldığını duyurdu.

Euronews’in aktardığı habere göre Tacikistan’ın “Boeing 787” model uçak için yaklaşık 92 milyon dolar ödediğini açıklayan Lopez Obrador, bu parayı ülkenin güneyinde 80 yataklı iki hastane yapmak için kullanacaklarını söyledi.

Lopez Obrador, 1 Aralık 2018’de göreve geldikten sonra ülke için “fazla lüks” olduğu gerekçesiyle ofis uçağı kullanımına karşı çıkmış, yurt dışına ticari yolcu uçakları ile seyahat etmişti.

218 milyon dolara satın alındı

İktidara geldiğinde “kemer sıkma” politikalarını ön plana çıkaracağını belirten Lopez Obrador, özel şirketleri resmi uçağı almaya ikna etmeye çalıştı ancak bu konuda başarılı olamadı.

Meksika’nın eski Devlet Başkanı Enrique Pena Nieto döneminde, 2012 yılında yaklaşık 218 milyon dolara 80 yolcu taşıyabilen özel bir uçak satın alınmıştı.

Özel banyosu, yatak odası ve çalışma odası bulunan uçağı 300 kişi taşıyabilen yolcu uçağına dönüştürmenin maliyeti yüksek olduğu için alıcı bulmak zordu.

Lopez Obrador, daha önce binmeyi reddettiği uçağın içinden çektiği bir video görüntüsünde, uzun bir aradan sonra uçağı satmayı başardıkları için mutlu olduklarını belirterek, satıştan elde edilecek parayı kullanacaklarını söyledi. iki hastane yapacak uçak

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çankaya Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu