Haber

Meksika Devlet Başkanı, yönetimdeki 4’üncü yılını büyük bir gösteriyle kutladı

Meksika’da 1,2 milyon kişi, Devlet Başkanı Andres Manuel Lopez Obrador’un idaresinin 4’üncü yılını kutlamak için sokaklara akın etti.

Başkent Meksiko’nun Paseo de la Islahata Caddesi’nden El Zocalo Meydanı’na kadar Lopez Obrador’un yanında yürüyen destekçilere, Meksiko Belediye Başkanı Claudia Sheinbaum, İçişleri Bakanı Adan Augusto Lopez Hernandez ve Dışişleri Bakanı Marcelo Ebrard da eşlik etti.

Sheinbaum, Lopez Obrador’un idaresinin 4’üncü yılını kutlamak için düzenlenen yürüyüşe 1,2 milyon kişinin katıldığını belirtti.

“Amlo” olarak da bilinen Lopez Obrador, kutlamalar sırasında yaptığı konuşmada, yönetimindeki başarılara değinirken yoksul Meksikalı ailelerin yüzde 85’inin faydalandığı toplumsal yardım programlarına odaklandı.

Ekonomi alanında yaklaşık 1,3 milyon istihdam sağladıklarını ve yıllık ekonomik büyümenin yüzde 3,5 olduğunu kaydeden Lopez Obrador, minimum fiyatın de yüzde 62 artarak 4,50 dolardan 8,90 dolara yükseldiğini belirtti.

Lopez Obrador, yılın 9 ayında 32 milyar dolardan fazla yabancı yatırım elde ettiklerini ve geçen yılın tıpkı periyoduna nazaran yüzde 29 artış yaşandığını tabir etti.

Meksika’nın ABD Lideri Joe Biden idaresi ile ticari bağlantılarını öven Lopez Obrador, iktisat ve toplumsal idare biçimi için isim düşündüğünü ve teklifinin “Meksika hümanizmi” olduğunu söyledi.

Kutlamalarda, destekçileri başka eyaletlerden başşehre taşıyan otobüsler nedeniyle pek çok sokak ve caddenin kapatıldığı bilgisi paylaşıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çankaya Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu