Teknoloji

Orion uzay aracı başarıyla Dünya’ya döndü, Artemis 1 görevi tamamlandı

NASA’nın Orion uzay aracı Dünya’ya döndü.Mürettebatsız kapsül, Meksika’nın Baja California açıklarında Pasifik Okyanusu’na sadık bir şekilde indi ve bir dönüm noktası olarak kabul edildi. Artemis I görevinin başarılı sonunu getirdi.

Kapsül Dünya’ya döndüğünde saatte yaklaşık 40.000 kilometre hıza ulaşırken, ısı kalkanı yaklaşık 2.760 santigrat derece kavurucu sıcaklığa dayandı. Orion, 25,5 gün boyunca uzayda toplam 2,25 milyon kilometreden fazla yol kat etti.

Kapsül, yerden yaklaşık 7,32 kilometre yüksekliğe ulaştığında, Pasifik Okyanusu’na alçalırken yavaşlamasına yardımcı olmak için paraşütlerini açmaya başladı.

Sıradaki ne?

Artık Orion yere geri döndüğüne göre NASA, insanları içeren gelecekteki görevlere hazırlanmak için gemideki sensör donanımlı modellerden veri toplamaya başlayacak. NASA’nın 2024 için planlanan ikinci Artemis görevi, Ay’ın çevresine bir grup astronot gönderecek. Ajans, sonunda Artemis III ile insanları ay yüzeyine geri getirmeyi planlıyor. ama bu en erken 2026’da olabilir.

NASA Yöneticisi Bill Nelsonyaptığı açıklamada, ” Artemis’in bu uçuş testi, dünyanın en güçlü roketinin fırlatılmasından Ay’ın etrafında inanılmaz bir yolculuğa ve Dünya’ya dönüşe kadar, Ay keşfinde ileriye doğru atılmış büyük bir adımdır.dedi ve ekledi: Bugün NASA, ABD, uluslararası ortaklarımız ve tüm insanlık için büyük bir zafer.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çankaya Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu