Ekonomi

Panasonic, pazardaki yavaşlama nedeniyle elektrikli araç bataryalarını genişletmeyi düşünüyor

Panasonic Corp CEO’su Yuki Kusumi, ABD’de elektrikli araçların (EV) benimsenmesindeki yavaşlama nedeniyle şirketin Kuzey Amerika otomotiv batarya tesislerine yapacağı yatırımları erteleyebileceğini kabul etti. Tesla Inc. için önemli bir batarya tedarikçisi olan Japon şirketi, geçen yıl grafit ihracat kontrollerini sıkılaştırmasının ardından Çin’deki tedarik zincirini ve batarya malzemeleri tedarikini de izliyor.

Salı günü Tokyo’da gazetecilerle yapılan bir yuvarlak masa toplantısında Kusumi, yatırım hızını elektrikli araçların gerçek alım oranıyla uyumlu hale getirmenin önemini vurguladı. Şirketin enerji birimi olan Panasonic Energy’nin Kuzey Amerika’da üçüncü bir batarya tesisi inşa etmeyi erteleyebileceğini belirtti. Panasonic Energy şu anda Nevada’da bir fabrika işletiyor ve Kansas’ta başka bir fabrika inşa etme sürecinde. Genişleme, yıllık batarya kapasitesini Mart 2031’e kadar 200 gigawatt saate çıkarmayı hedefliyor.

Şirket orta ve uzun vadeli pazar talebini değerlendirirken, yatırım kararları otomobil üreticilerinden gelen taahhütlere göre verilecek. Kusumi, yatırım sonrası üretim hatlarının atıl kaldığı senaryolardan kaçınılması gerektiğini vurguladı. Bu temkinli duruş, elektrikli araçlara küresel geçişin zorluklarla karşılaştığı ve bazı bölgelerdeki yetersiz altyapı nedeniyle tüketicilerin benzinli araçlardan geçişi yavaşlattığı bir dönemde ortaya çıkıyor.

Bu zorluklara rağmen BYD gibi Çinli otomobil üreticileri, lityum demir fosfat bataryalı daha düşük maliyetli elektrikli modelleri giderek artan sayıda küresel pazara sunuyor. Panasonic, belirli bir otomobil markası için batarya talebinde önemli bir düşüş yaşadı ve bu da Japonya’da daha yüksek sabit maliyetlere yol açtı, ancak Kusumi otomobil üreticisini veya etkilenen modeli belirtmedi.

Şirketin stratejik değerlendirmeleri, tüketici benimseme oranlarının ve tedarik zinciri dinamiklerinin üretim genişlemelerinin planlanmasını ve yürütülmesini doğrudan etkilediği elektrikli araç pazarının mevcut durumunu yansıtıyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çankaya Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu