Haber

Rönesans Residence enkazından sağ kurtulan Hatayspor Teknik Ekibi Deneyimlerini Anlattı

Hatay’da bine yakın kişinin hayatını kaybettiği ve halka ‘köşe’ olarak satılan Rönesans Residence’ın enkazından kurtarılan Hatayspor teknik ekibinden Osman Ateş, ‘Cennetten bir köşe’ diye halka satıldı. Cennetten Gelen’, yüzyılın felaketinin yıl dönümünde yaşadıklarını anlattı.

6 Şubat 2023’te Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremde büyük yıkıma uğrayan Hatay’daki binaların çoğu yıkıldı. Hatay’ın Antakya ilçesine bağlı Ekinciler Mahallesi’nde ‘Cennetten bir köşe’ vaadiyle bilinen Rönesans Residence da deprem sonucu yıkıldı. Depremde bine yakın kişinin hayatını kaybettiği konutta, Hatayspor’un Ganalı futbolcusu Christian Atsu ve teknik ekipte yer alan teknik direktör Taner Savut da hayatını kaybetti. Ailesiyle birlikte yaşadığı konutta asrın felaketine yakalanan Hatayspor teknik ekibinden Osman Ateş, 12. saatte enkazdan kurtarıldı.

Felaketin yıl dönümünde Rönesans Residence’ın enkazına karanfil bırakan Ateş, enkazdan kurtarılışını ve yaşadıklarını anlattı.

Deprem anında yatakta yatan çocuğunun üzerine kendini örttüğünü belirten Ateş, “Rönesans Konutu depremin 15’inci saniyesinde büyük bir sesle çöktü. Büyük bir kuvvetle yere düştü. Ben yerdeydim. 8.kat, Atsu üst kattaydı.Deprem anında yatakta yatan bebeğimin üzerine örttüm.9 “Birinci kattan ayaklarımın üzerine düştüm. İlk başta ölümü kabul ettim, hiçbir şey yapamadım. Daha sonra ikinci deprem olunca yine üzerime beton düştü. O an hissettiklerimi anlatmam mümkün değil” dedi.

Enkazın altından çıktığında bölgenin kıyamet yeri gibi olduğuna işaret eden Ateş, “Sonuna kadar mücadele ettim. Tül perdelere tutunarak eşimi ve çocuğumu üst katlara taşımaya çalışıyordum. çıktık, kıyamet yeri gibiydi, her yer ölen insanlarla doluydu, 4. kattan itibaren bastığımız zemin yok oldu. Bina geriye doğru çöktü, yan duvarımız zemin oldu. Benim gibi insanlar ve eşim sütunun bir bölümünde sıkışıp kalarak hayatta kaldılar.Duyguları konuşmak çok zor.Buraya geldiğimde bile kendimi ifade edemiyorum.Kendimi konumlandıramıyorum bile.Allah kimseye yaşatmasın.Biz Hatay’ı çok sevdik, burada yaşamaktan keyif aldık. “Harika vakit geçirdik. Günümüz çok keyifliydi. Biz burayı sahiplendik, Hatay benim ikinci memleketim oldu. Kenti tanıyamıyoruz, çok üzücü bir şey” dedi. – HATAY

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çankaya Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu