Haber

Sağlıkla İlgili Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi Tartışmaları Başladı

Türkiye Büyük Millet Meclisi Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Kurulu’nda sağlık alanına ilişkin düzenlemelerin yer aldığı Bazı Sağlıkla İlgili Kanunlarda ve 663 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı’na ilişkin görüşmeler başladı.

Komisyon, AK Parti Ankara Milletvekili Vedat Alım başkanlığında toplandı.

Teklifin ilk imzacılarından AK Parti Kümelenme Başkan Yardımcısı Leyla Şahin Usta, sunumunda sosyal ve ekonomik dönüşüm, hızla gelişen teknoloji, değişen ve artan ihtiyaçlar nedeniyle her sistemin daima revizyona tabi tutulması gerektiğini söyledi.

Tasarının ebelerin görev tanımlarının güncellenmesinden hastalara ilaç temininin kolaylaştırılmasına, sağlık çalışanlarının motivasyonunu artırmak için yapılan ödemelerden hastane hizmetlerinin düzenli, aktif ve verimli yürütülmesine kadar birçok konuyu kapsadığını belirten Usta, şöyle konuştu: Tasarı önerimiz vatandaşlarımızın daha etkin sağlık hizmeti almasını sağlamayı amaçlıyor ve “Personelimizin çalışma koşullarının iyileştirilmesi, sağlık sistemimizin daha iyi, etkin ve verimli işleyişinin sağlanması amacıyla hazırlanmıştır.” dedi.

Usta, teklifle diş hekimlerinin ağız ve diş sağlığı muayenehanelerinde diş hekimi istihdam edebilmesini, ebelerin normal doğuma daha etkin katılımını sağlamayı, acil tıp ana uzmanlarının yoğun bakım yan dallarında uzmanlaşmasını sağlamayı, beşeri tıbbi ürünler üretmeyi ve ebelerin normal doğuma daha etkin katılımını sağlamayı hedefliyor. Bu amaçla laboratuvarlar ve fabrikalar açabiliriz. Nitelik ve koşulların Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenmesine izin verildiğini kaydetti.

İlaç testlerine ilişkin mevzuatın piyasaya sürüldükten sonra uyumlaştırılmasını, ruhsatlandırma sürecinin hızlandırılarak hastaların ilaca daha hızlı ulaşmasını istediklerini belirten Usta, yerli ve milli ilaç testlerinin hızlandırılması da dahil olmak üzere birçok konuda düzenleme yapıldığını ifade etti. ilaç üretimi.

İnsanlar üzerinde yapılan bilimsel araştırmaların da modern uygulamalara uygun hale getirilmesinin amaçlandığını belirten Usta, sağlık hizmetlerinin kalitesinin artırılması amacıyla sağlık hizmeti sunanlara yönelik yaptırımların güncellenerek caydırıcılığı artırıcı düzenlemeler yapıldığını vurguladı. ruhsatı veya izni olmayanlar veya Bakanlıkça belirlenen esaslara uygun olarak sağlık hizmeti sunmayanlar.

Leyla Şahin Usta, “Umarız bu teklifle yasalaşan yasamız, hem sağlık çalışanlarımıza hem de vatandaşlarımıza sunmaya çalıştığımız hizmetlerin daha iyi ve kaliteli olmasına vesile olur.” dedi.

Teklifin tamamına ilişkin komisyonda görüşmelerin tamamlanmasının ardından konular görüşüldü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çankaya Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu