Yaşam

Stanley Kubrick’in Sergisi’ne Özel Film Okuması

İstanbul Sinema Müzesi Stanley Kubrick standı özelinde sinema okuma günlerine başlıyor. Mehmet Sindel ve aktifliğin konukları, başyapıtların yaratıcısı olarak sinema tarihinde çığır açmış olan dehanın sinemalarını inceleyecek. Etkinlikler fiyatsız olarak gerçekleşecek.

İstanbul Sinema Müzesi’nde sanat severlerle buluşan Stanley Kubrik standına yeni bir boyut geliyor. Mehmet Sindel’le Kubrick dünyasını geniş bir perspektiften ele alan sinema okuma günleri düzenlenecek. Bu özel aktiflikte Kubrick’in sinematografisi, hayatı, sinema anlayışı, kültleşmiş yapıtları hayranları ile buluşacak.

60 yıllık mesleğinde çektiği her sinema birer başyapıt olan Kubrick’in yapıtlarına verdikleri bedelin altının çizilmesi için gerçekleştirdiği bu aktiflik ünlü direktörün sinematografisini yakından takip edenlere, sinema ve televizyon öğrencilerine ve tüm sinemaseverlere adeta bir armağan olacak. Sindel, sahneleri işleyiş ve kamerayı kullanış tekniği daima değişen ve gelişen Kubrick’in sinemalarını sahne sahne tahlil ederek; senaryo, kurgu, sinematografi, mizansen ve ses ve semboller üzere sinema lisanının ögeleriyle kurulan manasını keşfedecek. Sinemaların sosyolojik, ruhsal, felsefi, gösterge bilimsel ve mitolojik okumaları da yapılacak.

“Stanley Kubrick” standı, Alman Sinema Müzesi (Deutsches Filmmuseum) tarafından Christiane Kubrick, Jan Harlan ve Londra Sanat Üniversitesi (University of the Arts London) Stanley Kubrick Arşivi iş birliğiyle gerçekleştiriliyor. Warner Bros. Entertainment Inc., Sony-Columbia Pictures Industries Inc., Metro Goldwyn Mayer Studios Inc., Universal Studios Inc., and SK Sinema Archives LLC. takviyeleriyle düzenleniyor.

Mehmet Sindel Stanley Kubrick Sinema Okuması

Stanley Kubrick Portresi ve Sinematografisi

13 Kasım Pazar Atlas 1948 Sineması

Saat: 13:00

The Shining Sinema Okuması

4 Aralık Pazar Atlas 1948 Sineması

Saat: 16.00

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çankaya Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu