Haber

The Economist’ten seçim tahmini: Ya otoriterlik ya da radikal değişim

İngiltere’nin haber ve ekonomi dergisi The Economist, 14 Mayıs’ta yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimlerinin olası sonuçlarını ve bu sonuçların iç ve dış siyasete olası etkilerini ele alan bir analiz yayınladı. Dergi, 9 sayfalık analizinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın seçimi ya az farkla ya da itiraz ederek kazanacağını, AK Parti’nin ise meclis çoğunluğunu kaybedeceğini tahmin etti.

Amerika’nın Sesi’nin (VOA) Türkçe haberine göre The Economist’in yaptığı analizde, ülkenin giderek otoriterleşen çizgide mi devam edeceğini yoksa rotasını kökten mi değiştireceğini seçimlerin belirleyeceği paylaşıldı.

‘CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN GÜÇTE KALIRSA…’

Derginin analizinde, Erdoğan’ın iktidarda kalması durumunda yüksek enflasyonun devam edeceği, ülkenin yatırımcılar için cazibesinin sınırlı kalacağı ve Türkiye’nin Avrupa ve ABD’den uzaklaşmaya devam edeceği öngörülerine yer verildi.

the The Economist, Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı ve CHP’nin genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun şu anda kamuoyu yoklamalarında önde olduğuna dikkat çekerek, Erdoğan’ın 20 yıllık iktidarının ardından yenilgiye uğrama riskinin yüksek olduğuna işaret etti.

‘Türkiye’NİN YENİ VİZYONUNU UYGULAMASI KOLAY OLMAYACAK’

Muhalefetin seçimi kazanma ihtimaline değinen dergi, bunun Türkiye için değerli değişiklikler getireceğine dikkat çekti. Muhalefetin kazanması halinde otokratik başkanlık sistemini ortadan kaldırıp ekonomide klasik siyasete döneceğini belirten derginin analizinde, Türkiye’nin NATO gibi batılı kurumlarla bağlarını yeniden kurmayı hedefleyeceği analizde, Sandıkta başarılı olsalar bile Türkiye’nin yeni vizyonunu hayata geçirmesi kolay olmayacak” dedi.

The Economist ayrıca seçimin çekişmeli geçeceğini, kararsız seçmen oranının yüzde 13 civarında olduğunu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın görevde uzun süre kalmanın, kamu kaynakları ve kurumları üzerindeki kontrolünün, iktidar üzerindeki etkisinin avantajlarından yararlanacağını da yazdı. medya ve seçim yetkilileri.

‘PARLAMENTO ÇOĞUNLUĞU KAYBETSE BİLE GÜÇLÜ BİR DENETİM OLAMAZ’

Türkiye’deki seçimlerden sonra meclis çoğunluğunu kaybetse bile Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın iktidara devam etmesinin iktidarını korumasını sağlayacağı söyleniyor. Yüzleşmeyeceği hatırlatıldı.

Seçim sonuçlarının dış politikaya olası etkilerini inceleyen dergi, Erdoğan döneminde Türkiye’nin Rusya ile derinleşen bağları, Rusya’dan S-400 sistemi satın alması, İsveç’in NATO üyeliğinin bloke edilmesi ve Yunanistan’a karşı kullanılan düşmanca söylemi inceliyor. klasik batılı ortaklarla sürtüşmeye yol açtı. neden olduğu söylendi.

‘MİLLİ İTTİFAK DAHA BATILI GÖRÜNECEK’

Ayrıca The Economist’in analizinde “Erdoğan’ın seçimdeki zaferi bu eğilimlerin devamını getirecek. Dış politikada bazı muhalefet partileri arasında önemli görüş ayrılıkları olsa da, Millet İttifakı daha Batı merkezli bir yaklaşım benimseyecek ve AB-Türkiye ilişkilerini en azından kısmen yeniden konumlandıracaktır. NATO üyeleri muhalefetin zaferini olumlu değerlendirecek; ancak Kıbrıs ve Yunanistan ile ilgili geleneksel duruşlar, Rusya ve Çin ile dengeli ilişkiler devam edecek” dedi.

Muhalefet partileri arasında Suriye ve Kürt meselesine ilişkin görüş ayrılıklarının, Türkiye’nin bu konudaki tutumunun muhtemelen ABD ile ilişkilerde rahatsızlık yaratmaya devam edeceği anlamına geldiği belirtildi; ancak, yeni yönetimin AB ve ABD ile diyalog kurmaya yöneleceği varsayıldığında, bu ‘önemli bir değişim için bir fırsat penceresi’ olarak kaydedildi. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çankaya Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu