Ekonomi

Türkiye’nin dört limanı dünyanın ilk 100 limanı arasında

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu; Ambarlı, dünyanın en eski ve prestijli yayını ‘Lloyd’s List’in Kocaeli, Mersin ve Tekirdağ limanlarını ilk 100 liman arasına girmesine ilişkin olarak, “Bu başarı, Türkiye’nin deniz ticaretindeki gücünü ve limanlarının deniz ticaretinde ne kadar rekabetçi olduğunu bir kez daha göstermiştir. uluslararası arenada yaşandı” dedi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamaya göre, Lloyd’s List tarafından hazırlanan ‘Dünyanın En Yeterli 100 Limanı’ raporunda 2022 yılında Türkiye’den dört liman ilk 100’e girdi. Elleçleme sayısına göre yapılan değerlendirmede, konteyner elleçleme limanı Ambarlı, Kocaeli, Mersin ve Tekirdağ liman işletmesinin idari uçlarında yer alan işletmeciler; 2022’de dünyanın en yeterli limanları arasında orta sıralarda yer aldı. Ambarlı limanı 74. sırada, Kocaeli limanı 89. sırada, Mersin limanı 92. sırada ve Tekirdağ limanı 100. sırada yer aldı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, “Bu başarı, Türkiye’nin deniz ticaretindeki gücünü ve limanlarının uluslararası arenada ne kadar rekabetçi olduğunu bir kez daha göstermiştir. Ambarlı, Kocaeli, Mersin ve Tekirdağ limanlarının listeye alınması olumlu bir işarettir. ülke ekonomisi ve lojistik sektörü için etki yaratacak ve Türkiye’nin küresel ticaretteki rolünü güçlendirecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çankaya Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu