Ekonomi

Yabancı yatırımcılar faiz oranlarının zirve yaptığı dönemde Kanada tahvillerinden çekildi

OTTAWA – Kanada İstatistik Kurumu’nun son verilerine göre, uzun vadeli faiz oranlarının Aralık 2007’den bu yana en yüksek seviyesine ulaşmasıyla birlikte tahvillerdeki değerli satışların etkisiyle yabancı yatırımcılar Kanada menkul kıymetlerinden geri adım attı ve toplam 15,09 milyar Kanada doları net satış gerçekleştirdi. . Bu hareket, yatırım ortamında küresel ekonomik baskıları ve piyasa yansımalarını yansıtan bir değişime işaret ediyor.

Cuma günü, özellikle yurt dışı yerleşiklerin varlıklarının önemli ölçüde azaldığı tahvil piyasasında bu geri çekilmenin belirgin olduğu bildirildi. Ancak tüm çıkışlar bu biçimde değildi; Yabancı yatırımcılar, 1,62 milyar C$ değerinde hisse satın alarak Kanada hisse senetlerine yeniden ilgi gösterdiler ve varlık sınıfından dokuz aydır devam eden fon çekme eğilimini kırdılar.

2023’ün üçüncü çeyreğinde, Kanada’dan 41,4 milyar Kanada Doları tutarında rekor net çıkışla sermaye hareketlerinde dikkate değer bir değişim görüldü. Bu çıkış, yılın ilk yarısında yaşanan pozitif fon girişini tersine çevirmiş olup, yatırımcıların değişen ekonomik koşullar nedeniyle Kanada finans piyasalarını yeniden değerlendirdiğine işaret ediyor olabilir.

Bu arada, Kanadalı yatırımcılar özellikle yurt dışında aktif olarak Eylül 2023’te yabancı menkul kıymetlere 11,60 milyar Kanada Doları yatırım yaptı. Bu, uluslararası tahvillere 10,46 milyar Kanada Doları tutarında değerli bir yatırımı da içeriyor ve bu, 2021 sonlarından bu yana bu araçlara yapılan en yüksek üç aylık yatırımı işaret ediyor.

Yabancı ve yerli yatırımcılar arasındaki zıt stratejiler, küresel yatırım akışlarının dinamik doğasını vurguluyor ve değişen piyasa koşullarına ilişkin algıların sınır ötesi yatırımları nasıl etkileyebileceğinin altını çiziyor. En son veriler, uluslararası ve Kanadalı yatırımcıların faiz oranlarının arttığı ve ekonomik sinyallerin karışık olduğu bir ortamda kendilerini nasıl konumlandırdıklarına dair fikir veriyor.

Bu makale yapay zeka desteğiyle oluşturulmuş, tercüme edilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çankaya Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu