Ekonomi

Yüksek fiyata ev satma ve kiralama sorgulama

Tüm ülkeyi yasa boğan ve 11 ili etkisi altına alan deprem nedeniyle konut fiyatlarında yaşanan dalgalanma hakkında soruşturma başlatıldı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, konut satış ve kira fiyatlarında son 20 günde önemli artışların yaşandığının belirlenmesi üzerine soruşturma başlatıldığını duyurdu.

Öte yandan Bloomberg’de yer alan bir habere göre, hükümetin ‘fahiş kira, fiyat artışı’ hapis cezasıyla ilgili çalışma başlattığı belirtildi.

Habere göre, 11 ili etkisi altına alan ve 45 bine yakın kişinin hayatını kaybettiği, yüz binlerce kişinin de evsiz kaldığı depremlerin ardından önümüzdeki ayın başında yeni inşaatlar için harekete geçmeye hazırlanan hükümet, fahiş fiyat artışlarına 2 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası vermeye hazırlanıyor.

Bir yetkilinin verdiği bilgiye göre hükümet 1 yılda 400 bin konut üretmeyi hedefliyor. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, geçtiğimiz günlerde inşaat sektörü temsilcileriyle Gaziantep’te bir toplantıya geldi. Toplantıya TOKİ, LİMAK, TOBB ve İş Makinaları Sanayicileri Derneği’nin (İMSAD) yanı sıra sıva, armatür, boya, kalıp, izolasyon, ahşap ve pencere gibi inşaatın ana bileşenlerinin çatı organizasyonları katıldı.

Fahiş fiyata ifşa uyarısı

İktidarın bu süreçte üzerinde durduğu iki önemli konu, iş makinesi fiyatlarında yaşanabilecek olası artışlar ve son dönemdeki kira artışları. Bir yetkiliye göre, hükümet fahiş kira ve fiyat artışları için yeni bir yasa üzerinde çalışıyor.

Buna göre fahiş zam yapanlar hakkında 2 ila 5 yılın ortasında değişen hapis cezaları gündeme gelecek.

İnşaat imalat süreçlerinde de fiyat tespiti yapılacaktır. TOBB 11 ilde, hammadde ve girdi maliyetlerinde artış olmadıkça, sarsma bölgesi için yapı malzemesi ürünleri
fiyat artışı olmayacağını açıkladı. Üst düzey yetkilinin verdiği bilgiye göre Bakan, sektör temsilcileriyle yaptığı toplantıda fiyat artışları konusunda uyarıda bulunurken, süreci fırsata çevirenlerin kamuoyuna açıklanacağı konusunda da uyarıda bulundu.

Geçen yaz TBMM’de kabul edilen ve 1 Temmuz’dan itibaren yürürlüğe giren düzenleme ile 1 Temmuz 2023’e kadar yenilenecek kira sözleşmelerinde 1 Temmuz 2023’ü geçmemek kaydıyla zam yapılabileceği kararlaştırıldı. Bir önceki kiralama yılının yüzde 25’i.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

nakliyat
Çankaya Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu