Ekonomi

El Salvador’daki Bitcoin madencilik çiftliği için 1 milyar dolar transfer edilecek

REUTERS

Orta Amerika ülkesi El Salvador, kripto para piyasasına olan ilgisiyle biliniyor.

Yeni bir adımın hazırlıklarının yapıldığı ülkede, kamu-özel ortaklığıyla dünyanın en büyük bitcoin madencilik çiftliklerinden birini oluşturmak için 1 milyar dolar aktarılacak.

El Salvador’daki Bitcoin projesi

Volcano Energy’den yapılan açıklamada, projenin yenilenebilir enerji geliştiricileri ile iş birliği içinde “Bitcoin endüstrisinin önemli liderleri” tarafından desteklendiği ve ilk aşamada 250 milyon dolarla başlayacağı belirtildi.

Fonlar, Bitcoin madencilik çiftliğine güç sağlayacak olan Metapan şehrinde güneş ve rüzgar enerjisi kullanan 241 Megavatlık bir elektrik üretim parkına gidecek.

Bitcoin madenciliği, küresel bir ağa bağlı yüksek güçlü bilgisayarlar kullanır ve bu süreçte çok fazla elektrik tüketir.

Bu enerji yoğun uygulama, orman kaybını ve iklim değişikliğini şiddetlendireceğinden endişe duyan çevreciler tarafından eleştirildi.

Projedeki pay ne kadar olacak?

Bitcoin madenciliği alanıyla ilgili duyuru, El Salvador Devlet Lideri Nayib Bukele’nin dünyanın en büyük kripto para birimini yasal bir ihale haline getirme niyetini açıklamasından iki yıl sonra geldi.

El Salvador hükümeti projede “gelirlerin yüzde 23’üne eşdeğer tercihli katılıma” sahip olacak. Özel yatırımcılar yüzde 27 hisseye sahip olacak.

Kalan yüzde 50 ise altyapıya yatırılacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çankaya Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu