Ekonomi

Önce dip sonra yükseliş: SASA ve Hektaş’ta alıcı ve satıcı mücadelesi devam ediyor

Investing.com – Borsa İstanbul’un en tanınan payları ortasında bulunan SASA (IS:SASA) ve HEKTS (IS:HEKTS), bugünkü volatil hareketleriyle dikkat çekiyor. 

İki pay de 17 Kasım tarihinde uzun müddettir devam eden yükseliş trendinde birinci önemli düzeltmesine başladı. SASA, 189 TL doruğundan başlayan satışlarla bugün 117 TL’ye kadar geriledi ve tepe düzeyinden şu ana kadar %38’lik bir düzeltme gördü. 

HEKTS, tıpkı tarihte 51,3 TL’de tepe gördükten sonra geçen haftadan bu yana düzeltme eğilimini devam ettiriyor ve bugün açılışta 31,5 TL’ye kadar gerileyerek SASA ile birebir oranda %38 bedel kaybetti.

Yeni haftaya satıcılı başlayan SASA ve HEKTS, seans açılışının birinci dakikalarında taban fiyatlarına kadar geriledi. Kısa bir mühlet taban fiyatlarında yatay kalan iki pay, eş vakitli olarak öğlen saatlerinde gelen süratli alımlar taban fiyatının çözüldüğü gördü. Son duruma nazaran gün taban fiyatından %15 bedel kazanan SASA ve HEKTS, sırasıyla 132,5 TL ve 36 TL’ye kadar yükseldi. 

SASA, an prestijiyle günlük bazda %2 bedel artışıyla devam ederken HEKTS, %3’e yakın yükselişe sahip. Öbür yandan SASA, öğlenden sonraki hareketlerde 12,1 milyon lot süreç hacmine sahipken HEKTS, 28,2 milyon lot süreç hacmiyle devam ediyordu. 

Her iki pay senedinde de bugünkü duruma benzeri bir hareket, geçen hafta 22 – 23 Kasım tarihlerinde de gerçeklemişti. Lakin toparlanma uğraşlarında şimdi bir ivme yakalanmazken tanınan payların düzeltme trendine devam ettiği görülüyor. 

Bunun yanında her iki payın de uzun vadeli bir yükseliş hareketine bakıldığında Kasım ayının ikinci yarısında ortaya çıkan düşüş hareketinin şimdi epeyce kısıtlı olduğundan bahsedilebilir.

Borsa İstanbul ise haftaya artıda başladıktan sonra müspet ivmesini koruyoru. Günlük bazda %1,5 yükselen BIST 100, an prestijiyle 4.950 puanın üzerine bulunuyor. Bankalar, faktoring ve spor, yükselişte öne çıkan kesimler olarak devam ediyor.

Yazar: Günay Caymaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çankaya Evden Eve Nakliyat
Başa dön tuşu